Nas Suresi

Nas Suresi
Nas Suresi
mushaftaki sıralamada yüz on dördüncü ve son, iniş sırasına göre yirmi birinci suredir. Felak Suresi‘nden sonra, İhlas Suresi‘nden önce Mekke’de inmiştir. Felak suresinin Medine’de indiğini söyleyenler Nas suresi için de aynı şeyi söylemişlerdir. Nas Suresi adını ilk ayetinde geçen ve “insanlar” anlamına gelen nas kelimesinden almıştır. Ayrıca “Kul eûzû bi rabbi’n-nâs” ve Felak suresiyle birlikte “Muavvizeteyn, Mukaşkışeteyn” adlarıyla da anılmaktadır. Sureleri Latin harflerinden okuyacağınız zaman dikkat edilecek hususlar sayfasını okumanızı tavsiye ederiz. Bu başlıkta Nas suresini, Nas suresinin okunuşunu ve Nas suresinin mealini bulabilirsiniz.

Nas Suresi Okunuşu:

Kul euuzü birabbinnâas * Melikinnâas * ilâahinnâas * min şerril vesvâasil hannâs * Ellezi yüvesvisü fii sudüürinnâas * Minel cinneti vennâas

Nas Suresi Meali (Anlamı):

De ki: Sığınırım insanların Rabbine, insanların (yegâne) malikine, insanların ma’bûduna, o sinsi şeytanın şerrinden, ki o, insanların göğüslerine daima vesvese verendir. (O şeytan) gerek cinden, gerek insandan (olsun).

Nas Suresi Arapça Okunuşu:

Nas Suresi

Aşağıdaki yorum formunu kullanarak namaz surelerinden Nas Suresi ile ilgili yorumlarınızı tüm ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz.

Namaz Sureleri hakkında

Yazar 1989 yılında Konya'da dünyaya geldi. Babası memur annesi ev hanımı olan yazar öğrenimini lisans düzeyinde tamamlamıştır. Hayatına Türkiye'nin çeşitli illerinde çalışarak devam eden yazar ziyaretçileri için faydalı siteler oluşturmayı hedeflemektedir.
Bu yazı Sureler kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Nas Suresi için 4 cevap

  1. Ahmet Arslan der ki:

    Paylaşımızın için teşekkürler. Özellikle dikkat edilecek hususlar sayfanı hazırlamanız çok iyi olmuş. Usulünce okunması elbette daha iyi olaraktır. Allah razı olsun.

  2. Geri izleme: İhlas Suresi | Namaz Sureleri

  3. Geri izleme: Felak Suresi | Namaz Sureleri

  4. Ferhat der ki:

    Allah sizden razı olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>